VIDEONAUJIENOS > PARAMA IR VERSLAS

PARAMA IR VERSLAS
Išmanusis ūkininkavimas – kryptis į ateitį
2017-07-17

Žemės ūkio sektorius kasmet susiduria su vis naujais iššūkiais, todėl būtina kilstelėti žemės ūkio sektoriaus kokybės kartelę į kitą lygį. Tereikia kitos ūkininkavimo praktikos interpretacijos, naudojant naujos kartos žemės ūkio technikos elektroninės sistemas, t. y. ūkininkauti išmaniai. Toks ūkininkavimo būdas taupo sąnaudas, gerina derliaus kokybę ir gausą, optimizuoja mašinų parko logistiką, padeda kaupti tikslią informaciją apie ūkio operacijas ir tai naudoti ateityje. Norite pamatyti ir išgirsti daugiau? Kviečiame pasivaikščioti po išmanųjį ūkį.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper.Egidijus Vilkevičius
©www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. liepa

Agrovizija 2017 – inovacijų forumas
2017-06-28

Prieš 11-ika metų gimusi žemės ūkio technologijų paroda „Agrovizija“ žemdirbius, mokslininkus, žemės ūkio specialistus ir agroverslo atstovus birželio 28–30 dienomis vėl sukvietė į būrį. Po atviru dangumi daugiau kaip 35 hektarų plote išsidriekusi parodos ekspozicija – vienas inovatyviausių renginių, skirtų agroverslui ir jo plėtrą skatinančiam mokslui, nes, mažėjant galimybėms didinti dirbamos žemės plotus, būtina intensyvinti žemės ūkio gamybą įdiegiant naujausias technologijas.

Būtent čia lankytojai gali susipažinti su perspektyviausiomis mūsų klimatinėmis sąlygomis auginamomis augalų veislėmis, iš arti „pačiupinėti“ augalų apsaugos produktų bei trąšų veiksmingumo bandymų rezultatus, įvertinti ekonomiškas ir naujausius standartus atitinkančias žemės ūkio mašinų technines galimybes, pasikonsultuoti su specialistais dėl Europos Sąjungos paramos programų įgyvendinimo, pašarų ruošimo, tyrimo ir šėrimo raciono sudarymo klausimais, įsitikinti dirvožemio tyrimų svarba ir nauda.

Lietuvos agrarinių ir miškininkystės mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai šiemet įrengė rekordiškai daug bandymų laukelių – net 700. Pirmą kartą parodos laukuose yra auginami lęšiai, lubinai ir pluoštinės kanapės. Taip pat demonstruojamos žieminių ir vasarinių kviečių, rapsų, miežių, avižų, rugių, cukrinių runkelių, bulvių, kukurūzų, žirnių, pupų, daugiamečių žolių veislės ir juos auginat naudoti nauji ir jau išbandyti kokybiški augalų apsaugos produktai bei trąšos.

Pirmą kartą parodos lankytojai gali stebėti sėjamųjų šou bei tradicinį reginį – purkštuvų varžytuves.

Itin gausi šviečiamoji programa: vysta seminarai aktualiais augalų apsaugos, klimato kaitos, dirvožemio derlingumo palaikymo ir kitais aktualiais klausimais.

Pasak organizatorių, inovacijų atsiradimą parodoje skatina pačių įmonių-dalyvių suinteresuotumas bei žemdirbių noras sužinoti daugiau. Dvigubai išaugusi paroda ir dalyvių iniciatyva bei neišsemiamos jų idėjos suteikia renginiui išskirtinumo, atspindint pagrindinę idėją – pristatyti naujausias technologijas perspektyviam ir konkurencingam Lietuvos žemės ūkiui.

Oper. Egidijus Vilkevičius, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. birželis

Jaunojo ūkininko vizija – modernus augalininkystės ūkis
2017-06-20

Apie ūkininkavimo pradžią, ES paramą ūkio įsikūrimui, ūkininkavimo filosofiją ir ūkio ateities viziją kalbamės su Šakių r. augalininkystės ūkį puoselėjančiu jaunuoju ūkininku Povilu Valaičiu.
„Jei nori ūkininkauti, turi žemė kvepėti“, – įsitikinęs Povilas. Pasverta rizika, tikslo siekimas, ES parama ir bendradarbiavimas su konsultantais padėjo jaunajam ūkininkui per kelerius metus ūkį išplėsti nuo 8 iki 150 ha. Anot Povilo, tikrai pasitvirtina mintis, kad verta susirasti mylimą darbą, tuomet ir dirbti nereikės. 

***

Nuo liepos 3 d. iki 31 d. renkamos paraiškos pagal veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. LŽŪKT ekonomikos paslaugas teikiantys konsultantai, parengę daugiausia sėkmingų verslo planų Lietuvoje, supažindins su visais taisyklių reikalavimais, įsipareigojimais, įvertins ūkio atitiktį projekto atrankos kriterijams, parengs verslo planą, užpildys paraišką ir dirbs su Jumis per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį.
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. birželis

Atidarytas robotizuotas ekologiško maisto fabrikas
2017-05-05

Kooperatyvas „Grybai LT“ Širvintose įkūrė Europoje analogų neturintį visiškai robotizuotą ekologiško maisto fabriką. Jame gaminama ekologiška grybų ir daržovių produkcija, naudojant unikaliai sukomplektuotas maisto ruošimo ir pakavimo technologijas. Fabriko veikla svarbi ne tik regioninei plėtrai, bet ir visos Lietuvos ekonomikai, nes čia gaminama produkcija bus eksportuojama į Europos, Azijos, JAV ir kitas rinkas.

Kviečiame į ekskursiją po fabriko gamybos salę.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

Žinotina: maisto sauga ir kokybė
2017-05-03

Lietuvoje yra per tūkstantį smulkių įmonių ar ūkių, gaminančių maisto produktus, ir daugiau kaip 600 ūkininkų, kurie gamina ir parduoda savo produkciją tiesiogiai vartotojui. Pirkėjas yra rinkos diktatorius, todėl turi žinoti, kas yra daroma, kad jį pasiektų tik saugus ir kokybiškas maistas.

Pagal Europos Sąjungos taisykles atliekamos griežtos patikros siekiant užtikrinti, kad visi į maisto grandinę patenkantys produktai atitiktų nustatytus standartus. Tarp šių patikrų – testai, kuriais nustatoma, ar produktuose nėra kenksmingų veterinarinių vaistų, pesticidų liekanų ir kitų nepageidaujamų priemaišų. Tyrimus atlieka akredituotos laboratorijos. Apie maisto saugą ir kokybę kalba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Kauno technologijų universiteto Maisto tyrimo centro atstovai.

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt; www.agroakademija.lt, 2017 m. gegužė

 

„Ką pasėsi ... 2017“ – pažanga, verslumas ir gamyba auga kartu
2017-03-31

Kovo 30–balandžio 1 d. Aleksandro Stulginskio universitete šurmuliuoja dvidešimt antroji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“. Prasidėjusi nuo kuklaus renginio, per du dešimtmečius paroda pakeitė savo struktūrą, išvaizdą ir šiandien sunkiai talpina visus norinčius dalyvauti. Ketinantiems apeiti visą parodą teks pamiklinti kojas – parodos plotas prilygsta 6 futbolo stadionams.

Savo gaminius čia pristato daugiau kaip 300 įmonių ir organizacijų, apie kelis šimtus smulkiųjų augintojų, gamintojų, amatininkų. Per dvi dešimtys bendrovių atvyko iš užsienio – Čekijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Švedijos. Sulaukta svečių iš 17 pasaulio šalių, tarp jų Brazilijos, Suomijos, Italijos, Vokietijos, Ukrainos.

Kaip ir kasmet, dešimt išskirtiniausių parodos eksponatų  apdovanoti parodos „Ką pasėsi...2017“ medaliais ir diplomais. Nugalėtojus išrinko parodos eksponatų vertinimo komisija, vadovaujama ASU Mokslo skyriaus vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio.

Parodos medalius ir diplomus šiemet pelnė: melžimo robotas „Monobox“ (UAB „GEA Baltics“), traktorius „Case IH Maxxum 125“ (UAB „Dotnuva Baltic“), teleskopinis krautuvas „Merlo TF 38.10-120“ (UAB „Rovaltra“), skystosios trąšos „Agrolinija – S“ (UAB „Biodinamika“), šiaudų mineralizacijos mikrobiologinis preparatas „Ruinex“ (UAB „Bioenergy LT“), augalų probiotikas „Plant Probiotic L101“ (UAB „Nord Organics“), šarnyrinis ratinis traktorius „New Holland T9.700“ (AB „Lytagra“), srutovežis „Euroliner 24000 TRS“ (UAB „Ivabaltė“), kombainas „John Deere T670“ (UAB „Dojus agro“), savaeigis purkštuvas „Horsch Leeb PT280“ (UAB „Audrokesta“).

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, 2017 m. kovas

Pasitikime pavasarį parodoje „Ką pasėsi... 2017“
2017-03-08

Artėjančios tarptautinės žemės ūkio parodos naujienas reportaže apžvelgia ASU Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko direktorius doc. dr. Virginijus Venskutonis.

Parodoje „Ką pasėsi... 2017“ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai kviečia drauge planuoti verslo sėkmę. Apsilankę įstaigos stende (2 paviljonas), turėsite galimybę pasikonsultuoti visais Jums aktualiais klausimais, susipažinti su naujausiomis paslaugomis, pabendrauti su paslaugų kūrėjais. Jūsų lauks ūkio apskaitos, verslo ekonomikos, gyvulininkystės, augalininkystės, mokymų specialistai, pasiruošę suteikti reikiamas konsultacijas!

PVM mokėtojų DĖMESIUI! Neseniai startavusi išmanioji mokesčių administravimo sistema i.MAS vis dar kelia daug klausimų, o Jūs norite sužinoti atsakymus?

Kovo 31 d. (penktadienį) 11 val. ASU IV rūmų 204 aud. visus PVM mokėtojus, tarp jų ir labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių, asociacijų atstovus kviečiame ateiti į Konsultavimo tarnybos specialistų seminarą „Ūkio buhalterinės apskaitos ir mokesčių naujovės. i.MAS – viskas, ką turi žinoti ūkininkas“. Laukiame Jūsų. LŽŪKT kolektyvas

Red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt, 2017 m. kovas

 

Pasėlių deklaravimas – nuo balandžio 10 dienos
2017-03-02

Šiemet deklaravimas prasidės balandžio 10 d. ir baigsis birželio 6 d. Visi vėluojantieji deklaruoti šį darbą galės atlikti iki liepos 1 d., tačiau už kiekvieną uždelstą dieną galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. ŽŪM primena, kad plotus bus privalu deklaruoti dar atsakingiau, t. y. deklaruoti tik aiškia žemės valdymo teise (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) valdomus plotus. Taip pat, jeigu deklaruojamuose plotuose einamaisiais metais bus atliekami darbai, lemsiantys šių plotų atitiktį paramos reikalavimams, pavyzdžiui, vykdomos statybos, melioracijos sistemų įrengimo ar tvarkymo darbai ar kt., tokie plotai privalės iš anksto būti deklaruojami kaip einamaisiais metais neatitinkantys paramos skyrimo reikalavimų (kodas TPN) arba netinkami paramai (kodas NEP).

Aiškiai apibrėžta ir pareiškėjų vertinimo dėl galimai neteisėtai sukuriamų sąlygų paramai gauti procedūra. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) darbuotojai vadovausis Galimai neteisėtų sąlygų, sukurtų siekiant gauti tiesiogines išmokas ir paramą už plotus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones, nustatymo metodika, patvirtinta LR žemės ūkio ministro 2016 m. rugsėjo 28 d. įsakymu Nr. 3D-560 (metodika).

Atsižvelgiant į ES teisės aktų pasikeitimus, bus taikoma nauja pažeidimų įvertinimo sistema. Kai plotuose nustatomi žemės ūkio veiklos vykdymo kriterijų (pievų šienavimo, pūdymo išlaikymo ir kiti reikalavimai) neatitikimai, netinkama paramai gauti yra laikoma tik ta ploto dalis, kuri neatitinka reikalavimų, o ne visas lauko plotas, kaip buvo anksčiau. Tokiu būdu suvienodinama ES plotų kontrolės sistema, kuri atitinka „geltonosios kortelės“ (pastaba: ES reglamente numatyta atnaujinta paramos kontrolės sistema) pritaikymą reikalavimams įgyvendinti.

Ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) reikalavimo įgyvendinimo tvarkoje yra pasikeitimų: įsėliui gali būti naudojamos visos tiek baltyminės, tiek nebaltyminės žolės; posėlį, susidedantį iš ne mažiau kaip dviejų vasarinių augalų rūšių sėklų, reikės pasėti ne vėliau kaip iki rugpjūčio mėnesio vidurio, kad nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. laikotarpiu būtų matomi jau sudygę pasėliai; kai yra deklaruojami azotą kaupiantys augalai ariamoje žemėje, po derliaus nuėmimo šiuos plotus galima bus ne tik apsėti iki lapkričio 1 d., bet ir palikti juos nesuartus ne trumpiau kaip iki gruodžio 15 d., o paliktoje ražienoje bus leidžiama atlikti lengvą paviršiaus kultivavimą; jeigu azotą kaupiančių augalų mišinių sudėtyje vyraus (sudarys ne mažiau kaip 50 proc.) baltyminiai augalai, visi tokie mišiniai bus laikomi tinkamais.

Atsižvelgiant į ES teisės aktų, reglamentuojančių tiesioginių išmokų teikimą pasikeitimus, kinta ir EASV reikalavimo užskaitai naudojamų kraštovaizdžio elementų (miškelių, tvenkinių ir kūdrų, palaukių, griovių) deklaravimo tvarka. Bus galima deklaruoti ir didesnius elementus nei iki šiol (detalios dimensijos numatytos deklaravimo taisyklių nuostatose). Sudaryta galimybė deklaruoti ir du greta esančius skirtingus kraštovaizdžio elementus. Dabar bus galima deklaruoti ne tik įsiterpusius (visiškai apsuptus) pareiškėjo deklaruotoje ariamoje žemėje kraštovaizdžio elementus, bet ir tuos, kurie be privalomo ribojimosi tik su vieno pareiškėjo deklaruota ariamąja žeme, taip pat ribojasi su paramai netinkamais plotais (išskyrus plotus, deklaruotus kodu NEP – „Netinkami paramai plotai“) arba to paties pareiškėjo valdomais deklaruotais daugiamečių pievų ir arba daugiamečių sodinių plotais. Pareiškėjų naudai patikslinta ir kita su šių elementų deklaravimu susijusi tvarka.

Pertvarkyta ir susietosios paramos už plotą schema. Atsižvelgus į diskusijas su socialiniais partneriais, pasirinkta įgyvendinti tris naujas susietosios paramos schemas. Tai – parama už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus; parama už plotus, kuriuose auginamos sėklinės bulvės; parama už plotus, kuriuose auginami cukriniai runkeliai. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Europos Komisija dar gali teikti pastabas dėl šių naujų schemų suderinamumo su ES reglamento nuostatomis, t. y. ar nauji remtini sektoriai tikrai patiria ekonominius sunkumus, tačiau visi reikalavimai, būtini šioms schemoms įgyvendinti, jau dabar yra numatyti deklaravimo taisyklių nuostatose. Daugiau informacijos – ŽŪM interneto svetainėje.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt, 2017 m. kovas

Susitikimuose – tiesioginių išmokų naujovės 2016 m.
2016-03-08

Šiemet deklaravimo laikotarpis prasidės balandžio 11 d., o baigsis šiek tiek anksčiau negu įprastai – birželio 6 dieną. Gerokai patobulinta pasėlių deklaravimo sistema. Nuo šiol pagal paraiškėjo pasirinktas priemones (deklaruojamus plotus, gyvulius) rodomi tik pareiškėjui aktualūs įsipareigojimai. Kiekvienam naudmenų kodui sistema nurodo, kokiose priemonėse jis gali dalyvauti, kokią paramą gauti, koks tai EASV elementas ir t. t. Suderinamumo matrica nurodo, kaip tarpusavyje dera paramos priemonės. EASV neatitikimo atveju, pareiškėjas deklaravimo metu informuojamas, kiek EASV ploto jam dar trūksta. Šarūnas Celiešius, ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyriausiasis specialistas, teigė, kad tikrinimo kartelė nuo pernai buvusių 500 eurų pakelta iki 5 000 eurų. Vadinasi, bus mažiau patikrų, t. y. subjektai, kurių gauta tiesioginių išmokų suma sudaro ne daugiau 5 000 eurų, automatiškai įvertinami kaip aktyvūs ūkininkai. Anot specialisto, planuojama, kad dar mažiau aktyvių ūkininkų patikrų bus nuo 2017 m. Ūkininko aktyvumas bus įrodomas naudojantis vien tik registrais (patvirtinus negatyvias veiklas reprezentuojančius registrus). Patikrai atrinkti pareiškėjai bus informuojami iš anksto (iki rugpjūčio 31 d.). Tai neturės jokios įtakos tiesioginių išmokų avansams. Pareiškėjas turės 20 darbo dienų pateikti reikalingus dokumentus. Pievoms, ganykloms nušienauti sugrąžinamas senasis terminas – iki rugpjūčio 1 dienos. Nauja tai, kad nušienauti bus privalu ir sodų bei uogynų tarpueilius. Švelninamos nuganymo sąlygos gyvulių laikytojams – grąžinami ganymo požymiai (jei pievoje yra ekskrementų ar matyti besiganantys gyvūnai, nebus būtina nušienauti ar išvežti žolę iš laukų). Taip pat numatyta galimybė pievas panaudoti prekinės produkcijos gamybai: tie žemdirbiai, kurie nelaiko ūkinių gyvūnų, bet deklaruodami pievas nurodo, kad skiria jas gamybai, gali pretenduoti gauti daugiau dyzelino. Atsižvelgiant į ūkininkavimo praktiką Lietuvoje ir ES Teisingumo teismo sprendimą, patikslintas žolinių azotą kaupiančių augalų traktavimas. Šių žolių mišinys su kitomis žolėmis (motiejukais) laikomas tinkamu, jei kitos žolės sudaro mažiau negu 50 proc. mišinyje (EASV – taip, susietoji parama – ne). Jei kitos žolės vyrauja, tai paprasta pieva (nei EASV, nei susietoji parama). Jei mišinyje yra tik azotą kaupiantys augalai (naujas kodas AKM), tai atitinka ir EASV, ir susietosios paramos reikalavimus. Administravimo požiūriu bene daugiausia problemų gali sukelti kraštovaizdžio elementai. Šiemet bus įskaitomi tik griežtai apibrėžtas ribas turintys elementai.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Sėkmės pavyzdžiai įkvepia: ūkis, kur pažanga, verslumas ir gamyba auga kartu
2016-02-23

Apie Sauliaus ir Žydrūnės Jasinevičių ūkiškumą byloja viskas: preciziškai sutvarkyta aplinka, išpuoselėta gėlynais, išpuošta medžio skulptūromis, tvenkiniai, poilsio zona ir ūkiški sprendimai šeimininkų sodyboje, įsikūrusioje Rokiškio rajono pakraštyje. Saulius Jasinevičius tęsia iš tėvų ir senelių perimtą šeimos verslą – nuo 2008 m. jis puoselėja stambų pienininkystės ūkį (valdo 370 ha žemės, laiko apie 220 galvijų bandą. Apsilankykime ūkyje.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ūkio valdymas – kaip ant delno
2016-02-09

Žemės ūkio sektorius susidurs su milžiniškais iššūkiais, todėl būtina kilstelėti jo kokybės kartelę į kitą lygį. Revoliucijos čia nereikalingos. Tereikia naujos ūkininkavimo praktikos interpretacijos, naudojant ūkio duomenų valdymo technologijas. Konsultavimo tarnyba jau prieš trejus metus ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms sukūrė kompleksinę ūkio valdymo kompiuterinę programą „e-GEBA“, kurią sudaro keturios dalys – gyvulininkystė, ekonomika, buhalterinė apskaita bei augalininkystė. Jos atskiri (bet kartu ir tarpusavyje susieti) moduliai leidžia detaliai planuoti ūkio darbus, kaupti ir analizuoti ūkio duomenis, rengti ataskaitas ir pan.

Programa pasirodė patraukli ir naudinga naudoti organizuojant būsimųjų ūkininkų ir žemės ūkio specialistų mokymą, tad su jos galimybėmis susipažįsta ir universitetų, ir kolegijų studentai. Kokios jų patirtys? Žiūrėkite reportaže.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Vertinantiems laiką žemdirbiams – nuotoliniai mokymai
2016-01-20

VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) organizuoja nuotolinius mokymus integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS. Jei nesate užsiregistravę sistemoje, rekomenduojame tai padaryti dabar. Tik užsiregistravę vartotojai galės pasirinkti jiems reikiamus mokymus ir patogiausią mokymo būdą: auditorinius mokymus, tiesioginę mokymų transliaciją, elektroninių mokymų vaizdo įrašo peržiūrą ar elektroninius mokymus realiu laiku.

Oper. Vaidas Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kaimo ir žemės ūkio vizija – žinios ir socialinės inovacijos
2015-11-25

Lietuvos ir Europos žemės ūkio ir tvarumo inovacijų partnerystė, konkurencingumo skatinimas, naujausių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros, įžvalgos apie kaimo, žemės ūkio ir miškų ūkio bei susijusių veiklos sričių vystymąsi, įvairių pasaulio šalių mokslininkų tyrimai ir siūlomos technologijos buvo aptariamos lapkričio 19–20 d. Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) vykusioje septintojoje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „Kaimo plėtra: žinių, inovacijų, socialinio progreso perdavimo link“. Jei istoriškai inovacijų kūrimas ir diegimas buvo itin imlūs laikui ir finansams, šiandien pasaulyje esama daug įvairių demokratiškų inovacijų kūrimo ir sklaidos platformų, kurių viena yra Europos žemės ūkio ir tvarumo inovacijų partnerystė, tikslingai nukreipta skatinti konkurencingą bei tvarų žemės ir miškų ūkį užtikrinant pažangiausių mokslinių tyrimų ir technologijų prieinamumą tiesiogiai suinteresuotoms Europos Sąjungos šalims (ūkininkams, pramonei, konsultacinėms tarnyboms ir NVO). Europos inovacijų partnerystės (EIP) rėmuose Lietuvos žemės ūkio įmonėms ir kitiems suinteresuotiems subjektams, dalyvaujantiems EIP veiklos grupėje, tampa prieinamos aktualios mokslo ir naujausios technologijos, jų dėka sprendžiamos aktualios įmonių veiklos našumo ir tvarumo problemos. „Nereikėtų apsigauti, kad EIP galėtų išspręsti visas žemės ūkio našumo ir tvarumo problemas. Tai yra tik vienas iš instrumentų kuriuo naudotis pirmiausia reikia išmokti. Bendradarbiavimas ir dalijimasis žiniomis, inovacijomis, patirtimi nėra lengvai pasiekiama Lietuvos žemės ūkio sektoriuje, iki šiol baimingai vertinančiam kooperaciją. Tikrai nesame “įgimti” novatoriai. Remiantis Eurostat atliktu tyrimu, Lietuvos įmonių inovatyvumas yra žemesnio nei Europos Sąjungos vidurkis lygio, Lietuvos išlaidos tyrimams ir inovacijoms nesiekia nė vieno BVP procento (ES – apie 2 proc. BVP), o iš jų daugiau nei pusę išlaidų yra patiriama aukštojo mokslo institucijose (ne verslo įmonėse). Atsižvelgiant į regiono konservatyvumą bei itin sparčią inovacijų plėtrą, konferencijos „Kaimo plėtra 2015“ tema pasirinkta labai taikliai ir laiku.“ – sako Baltijos tyrimų ir vystymo instituto direktorė Eglė Stankutė. „Kol mes šalyje sprendžiame savus rebusus, Europoje pavojaus varpais netrukus ims skambinti didėjantis netvarus ekosistemų išteklių naudojimas, klimato kaita ir biologinės įvairovės mažėjimas, taip pat turėsiantis įtakos tolesnei viso regiono, įskaitant ir Lietuvą, žemės ūkio plėtrai. Tad tiek kitų Europos šalių, tiek ir Lietuvos ekspertų, mokslininkų, pramonės, vyriausybės ir nevyriausybinių organizacijų partnerystė – gyvybiškai svarbi šio sektoriaus ateičiai,“ – sako ASU prorektorė Laima Taparauskienė. 4 skirtingose mokslinėse sekcijose per dvi dienas buvo pristatyta daugiau kaip 170 pranešimų. Norą dalyvauti konferencijoje pareiškė per 300 Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkų. Pranešimus skaitė atstovai iš Belgijos, Čekijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Vengrijos, Indijos, Airijos, Italijos, Kazachstano, Latvijos, Libano, Olandijos, Lenkijos, Rumunijos, Rusijos, Ispanijos, Turkijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės, JAV bei kitų valstybių.

Oper V. Juška, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Įnovatyvios paslaugos įvertintos „Ką pasėsi 2015“ medaliu
2015-04-02

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) – jau daugiau nei 20 m. užima lyderės pozicijas žemės ūkio konsultavimo paslaugų rinkoje. Organizacijai gerus rezultatus pasiekti padeda jos tinklinė struktūra, apimanti visą Lietuvą – 46 rajonuose įkurti konsultavimo biurai, o centrinė būstinė įkurta geografiniame šalies centre – Akademijos miestelyje, Kėdainių rajone. Konsultavimo tarnyba 2015 m. pasitiko atsinaujinusi – su išgryninta misija, vizija, vertybėmis, kurios atsispindi naujojoje 2015–2018 m. strategijoje. Ji kurta remiantis modernia, sėkmingose pasaulio verslo įmonėse pripažinta misijų vadybos koncepcija. LŽŪKT misija susideda iš įsipareigojimų keturioms suinteresuotoms šalims – klientams, darbuotojams, mokslo ir inovacijų atstovams bei kaimo plėtros formavimo ir įgyvendinimo institucijoms. LŽŪKT direktorius dr. E. Makelis, kalbėdamas apie klientams skirtą strateginę kryptį, pabrėžė, kad pasirinktas ilgalaikės perspektyvos veiklos orientyras – kompleksinės paslaugos, sistemingai nukreiptos į visą ūkyje taikomą gamybos technologiją, didesnis paslaugų ir būtiniausių žinių prieinamumas elektroninėje erdvėje, naujų tiksliojo ūkininkavimo paslaugų kūrimas ir diegimas, elektroninių paslaugų ir programų plėtra, ūkyje taikomų technologijų ekonominė analizė ir gautų duomenų panaudojimas ūkio vadybiniams sprendimams priimti. „Didelis dėmesys bus skiriamas žemdirbių ir kaimo žmonių kompetencijų didinimui, konsultavimui, inovacijų kūrimui ir diegimui. Žemdirbiams ir kaimo verslininkams bus teikiamos paslaugos siekiant kuo efektyviau pasinaudoti Kaimo plėtros programos priemonių teikiama investicine ir kitokia parama.“, – sakė įstaigos vadovas. IKMIS tapo parodos „Ką pasėsi...2015“ laureatu LŽŪKT šalies ūkininkams pristato integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinę sistemą IKMIS, kurioje pristatomos 4 elektroninės paslaugos, skirtos žemdirbiams, konsultantams bei mokslo atstovams. Paslaugos sukurtos įgyvendinant ES Tausaus pesticidų naudojimo direktyvą ir strategiją, LR Augalų apsaugos įstatymą ir kitus teisės aktus. Prie sistemos galima prisijungti ir naudotis elektroninėmis paslaugomis per internetinį adresą www.ikmis.lzukt.lt arba per žemdirbiams skirtą portalą www.agroakademija.lt. IKMIS – tapo parodos „Ką pasėsi...2015“ laureatu. Prisijungę prie IKMIS, lankytojai operatyviai informuojami apie kenksmingų organizmų plitimą įvairių žemės ūkio augalų pasėliuose visuose Lietuvos rajonuose. Kas savaitę informaciją į sistemą suveda LŽŪKT rajonų biurų augalininkystės konsultantai, pagal mokslininkų parengtą metodiką stebintys pasėlius augalų vegetacijos metu. Išskirtinumas ir inovatyvumas – kenksmingų organizmų plitimo prognozės susijusios su meteorologiniais duomenimis ir su tam tikrais kompiuteriniais matematinių skaičiavimų moduliais. Tam tikslui įsigytos ir visoje Lietuvos teritorijoje pastatytos meteorologinės stotelės bei ligų ir kenkėjų plitimo prognozavimo kompiuteriniai moduliai, kurie fiksuoja ir į sistemą IKMIS teikia pagrindinių žemės ūkio augalų ligų ir kenkėjų pasireiškimo bei plitimo prognozę. Informacinėje sistemoje skelbiami augalų apsaugos produktų, ligų, kenkėjų ir piktžolių katalogai, padedantys greičiau atpažinti ligą ar kenkėją ir lengviau pasirinkti juos naikinančius Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus. Sistemos vartotojai turės galimybę interaktyviu būdu konsultuotis su LŽŪKT specialistais ir rajonų biurų konsultantais dėl integruotos augalų apsaugos metodų taikymo. Kita svarbi sistemos sritis – ūkininkų, žemės ūkio konsultantų mokymų nuotoliniu būdu sistema, jų akreditacija ir pažymėjimų išdavimas. Informacinėje sistemoje jiems suteikiama galimybė gilinti žinias pagal 8 mokymų programas. Pageidaujantys dalyvauti mokymuose, gali pasirinkti mokymo būdą: auditorinius mokymus, tiesioginę mokymų transliaciją, elektroninių mokymų vaizdo įrašo peržiūrą, elektroninius mokymus realiu laiku. Visų mokymų programų dalyviai, išklausę dėstomą medžiagą, gaus kursų baigimo ar akreditacijos pažymėjimus. Sutaupomas laikas ir lėšos, nes mokymuose dalyvauti galima neišvykstant iš namų ar savo darbo vietos.

Oper. V. Juška, red. E. Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Tiesioginių išmokų skyrimo naujovės 2015 m.
2015-03-04

Tiesioginių išmokų struktūra 2015 m. iš esmės skirsis nuo dabartinės, buvusios 2007–2014 m. laikotarpiu, tačiau ūkininkai ir toliau turės laikytis geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, informuoja Žemės ūkio ministerija. Pareiškėjams ir toliau ketinama mokėti nacionalines išmokas (PLNP), kurioms Vyriausybė kasmet skiria lėšų. 2015 m. bus taikomos šios paramos schemos: pagrindinė išmoka už plotus (mokama taip pat, kaip ir iki šiol); žalinimo išmoka; jaunųjų ūkininkų išmoka; susietoji parama; išmoka už pirmuosius hektarus. Nuo 2015 m. ES tiesioginės išmokos gali būti skiriamos tik aktyviems žemės ūkio veiklos subjektams. Visi pareiškėjai, atitikę aktyvaus žemės ūkio subjekto reikalavimus, bus tikrinami, ar vykdo valstybių narių nustatytą minimalią žemės ūkio veiklą. Europos Komisijai griežtai draudžiant minimalią veiklą sieti su gyvulių laikymu, Lietuvos institucijos siekia, kad visi pareiškėjai, deklaruojantys pievas ir neturintys gyvulių, pievas turėtų nušienauti du kartus. Šiuo metu su Komisija aiškinamasi, ar toks reikalavimas nepažeistų tarptautinės konkurencijos sąlygų ir kaip turėtų būti vykdoma tokių plotų (pievų) kontrolė. Minimalios veiklos apibrėžimas turėtų būti suderintas su Komisija per šių metų spalį. Atkreipiame dėmesį, kad pareiškėjams, kurie užsiima aktyvia žemės ūkio veikla, t.y. realiai ūkininkauja, laiko gyvulius, augina pasėlius, šienauja ne mažiau kaip du kartus per metus, aktyvaus žemės ūkio veiklos subjekto sąvokos apibrėžtis neturėtų kelti papildomų rūpesčių.

Oper. V. Juška, red. E. Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Laiku priimti sprendimai – sėkmingo ūkio garantas
2015-02-12

Žemės ūkio rinka yra itin nepastovi, jai įtaką daro be galo daug veiksnių – tiek gamtinės sąlygos, tiek besikeičiantys teisės aktai, tiek ekonominės situacijos pokyčiai. Ūkininkas, norėdamas išsilaikyti rinkoje ir nepatirti nuostolių, privalo nuolat ieškoti kompleksinių sprendimų, kurie padėtų ūkį išlaikyti ekonomiškai gyvybingu. Viena iš galimybių – ūkyje taikyti tinkamą gamybos technologiją, kuri padėtų sumažinti produkcijos gamybos savikainą. Bene su didžiausiomis problemomis šiuo laikotarpiu susiduria pienininkyste besiverčiantis ūkininkai – naikinamos pieno kvotos, nepastovi ir krintanti pieno supirkimo kaina – verčia susimąstyti apie ūkio ateitį. Vieni sprendimų ieško savo jėgomis, kiti – pagalbos kreipiasi į konsultantus.

Oper. V. Juška, red. E. Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademja.lt

Ūkio sėkmė – bendras darbas
2015-01-22

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba 2015 metus pradeda tradiciškai – kviečiame klientus pasirašyti paslaugų teikimo sutartis. Anot LŽŪKT direktoriaus pavaduotojos G. Butkienės, labai svarbu, kad ūkininkai šį laikotarpį išnaudotų naudingai – aptartų su konsultantais visas, metų eigoje jiems reikalingas paslaugas. Konsultantai paruošę įvairių pasiūlymų klientams, pritaikytų jų individualiam ūkiui. Žiema, ankstyvas pavasaris, Konsultavimo tarnyboje yra skirtas šviesti ūkininkus, suteikti jiems naujų žinių. Vykdomas intensyvus mokymų ciklas. Ūkininkai, norėdami išsirikti sau reikalingus ar tinkamus mokymus, turėtų apsilankyti interneto svetainėse

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Išeitis – ūkio vertinimas
2014-08-21

Suinteresuotos institucijos tikrina, kaip žemdirbiai naudoja augalų apsaugos produktus, laikosi maisto ir pašarų saugos bei ūkinių gyvūnų sveikatingumo reikalavimų. Su šiais reikalavimais siejamos ir visų gyvulininkystės bei augalininkystės ūkių tiesioginės išmokos. Ar jų laikomasi, tikrina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistai. Anksčiau už šių reikalavimų pažeidimus buvo baudžiama tik administracine tvarka, tačiau šiuo metu taikomos ir tiesioginių išmokų nuoskaitos. Rajonuose dirbantys Konsultavimo tarnybos konsultantai vertindami ūkių atitiktį kompleksinės paramos reikalavimams ūkininkus įspėja, kad jie tinkamai tvarkytų visą privalomą dokumentaciją. Būtina vesti veterinarinių vaistų naudojimo, kenkėjų naikinimo, netinkamo pieno apskaitos, augalų apsaugos priemonių naudojimo žurnalus, turėti darbų saugos dokumentaciją, nepamiršti purkštuvų techninės apžiūros, laiku suženklinti gyvulius, teisingai užpildyti gyvulių pasus ir pan. Konsultavimo tarnybos konsultantai ne tik vertina ūkius, bet ir atstovauja ūkininką kilus ginčui tarp jo ir tikrintojo.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Elektroninės paslaugos žemdirbiams
2014-07-24

Parodoje „Agrovizija 2014“ pristatytos elektroninės paslaugos, skirtos modernėjantiems Lietuvos ūkiams. Projektas, kuris vadinasi „Informavimo, konsultavimo ir mokymo elektroninės paslaugos, vykdant  integruotą augalų apsaugą“ leis ūkininkams gauti informaciją apie skirtinguose Lietuvos regionuose plintančias ligas ir kenkėjus bei jų antplūdžio prognozes. Taip pat bus galima susipažinti su ligų, kenkėjų, piktžolių ir augalų apsaugos produktų katalogais ir čia pat konsultuotis su specialistais. Projekte daug dėmesio skirta integruotai augalų apsaugai, t. y. visų galimų konkrečių atvejų augalų apsaugos kompleksiškam naudojimui.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Inovatyvus ūkis – Jūsų naujasis ūkis!
2014-04-11

Šiais metais Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba parodos „Ką pasėsi“ lankytojus pasitiko šūkiu: inovatyvus ūkis – Jūsų naujasis ūkis. „Mūsų tikslas – pristatyti tai, kas yra naujausia. Norime žemdirbius paskatinti, kad kuo daugiau inovacijų ateitų į jų ūkius. O mes stengiamės vykdyti įsipareigojimus žemdirbiams – kuriame inovatyvias paslaugas“, – sako LŽŪKT direktoriaus pavaduotoja Asta Šakickienė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Idėja, kuri suartina ūkininkus ir pirkėjus
2013-11-07

Mintis Lietuvoje įkurti mobiliuosius ūkininkų turgelius kilo dar 2008 metais, kai šalyje buvo sudėtinga situacija ne tik realizuojant žaliavinę produkciją, bet ir parduodant vartotojui galutinį produktą.  „Pradžia buvo ypač sudėtinga. Patys ūkininkai ne kiekvienas ryžosi imtis galutinio perdirbimo ir iš žaliavinio tiekėjo tapti tiesiogiai parduodančiu vartotojui. Sunku buvo įtikinti ūkininkus, kad tai atsipirks“, – prisimena Mindaugas Maciulevičius, ŽŪK „Lietuvos ūkio kokybė“ direktorius.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

 

Mažiau oro padangose – daugiau degalų bake
2013-08-26

Esant aukštoms degalų kainoms, kiekvienas ieško būdų, kaip sumažinti degalų sąnaudas. Šią problemą sprendžia ir dažnas ūkininkas. Juk darbai nestovi vietoje – reikia pasirūpinti derliaus nuėmimu. Kaip teigia kompanijos „Michelin“ atstovas Baltijos šalyse Vygintas Sajus,– „mažiau oro padangose – daugiau degalų bake“. Pastebėta, kad dažniausiai Lietuvoje eksplotuojamų traktorių padangose naudojamas 1,8 bar oro slėgis yra per didelis. Jį sumažinus, padidėja sąlyčio su žeme plotas, užtikrinamas geresnis sukibimas su paviršiumi. Taigi atliekant žemės ūkio darbus, sutaupoma iki 20 proc. kuro. Be to, esant mažesniam oro slėgiui padangose, sprendžiama ir kita problema – mažiau slegiama dirva, nelieka gilių provėžų, o dirbti lauke galima didesniu greičiu. Be to, sumažinus oro slėgį mažiau dėvisi padangos. Svarstant apie slėgio sumažinimą padangose, rekomenduojama atsižvelgti į naudojamo padargo svorį ir atliekamo darbo greitį, pasitarti su specialistais.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

 

Agrovizija 2013: aštuntasis sezonas
2013-07-18

Parodoje „Agrovizija 2013“ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos klientai ir besidomintys naujausiomis žemės ūkio kompiuterinėmis programomis žemdirbiai domėjosi specialistų sukurta kompiuterine ūkių valdymo programa „e-GEBA“, kuriamomis integruotos augalų apsaugos informacinės sistemos paslaugomis.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Konferencijoje aptarti iššūkiai ūkių konsultavimo sistemai
2013-06-05

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos, švenčiančios veiklos 20-metį, mokymų centre „Agroakademija“ buvo organizuota tarptautinė konferencija „Inovacijų ir žinių perdavimo iššūkiai ūkių konsultavimo sistemai, 2014–2020 m. laikotarpio perspektyvos, užtikrinančios Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos tęstinumą“. Renginyje pranešimus skaitė ir diskusijų grupėse dirbo šalies žemės ūkio konsultavimo, žemės ūkio verslo, mokslo įstaigų vadovai, patirtimi dalijosi Airijos, Suomijos, Danijos, Lenkijos ir Latvijos konsultavimo įstaigų atstovai.

Kaip teigia LŽŪKT direktorius dr. E. Makelis, žiūrint į artimiausią perspektyvą, pasaulis jau atvertė precizinio ūkininkavimo puslapį. Į ūkius kelią skinasi tikslusis technikos panaudojimas, visų technologinių procesų – tręšimo, purškimo ir kt. įrenginių valdymas. „Iš vienos pusės – tai patrauklu, iš kitos – viso to nauda turi būti suprantamai paaiškinama žemdirbiui. Be to, labai svarbus valstybės indėlis siekiant įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/128/EB, nustatančią Bendrijos veiksmų pagrindus, siekiant tausiojo pesticidų naudojimo. Visose ES šalyse suprantama, kad ūkininkams naudinga ir būtina tausiai naudoti žemę, chemines medžiagas, todėl precizinio ūkininkavimo sistemoms diegti – meteorologinių stotelių ir ligų bei kenkėjų prognozavimo sistemų įrengimui, pesticidų katalogų parengimui, žinių perdavimo technologijų diegimui elektroninėje erdvėje ir kt. – pritariama valstybiniu mastu. Tai labai svarbu, nes gyvename žemdirbių kaitos laikotarpiu ir pastebime, kad verslą renkasi patys įvairiausi žmonės. Tarp jų yra tokių, kurių gyvenimo patirtis – įvairiapusė, tačiau ūkininkavimo žinios – tik minimalios. Kartais būna tokių svarbių dalykų, dėl kurių nereikia organizuoti kursų, paprasčiausiai reikia laiku ir operatyviai informuoti žemdirbius.

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kad deklaravimo procesas vyktų sklandžiai
2013-04-17

Balandžio 15 d. prasidėjo šių metų pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas, truksiantis iki birželio 15 dienos. Kaip ir ankstesniais metais, paraiškos dėl tiesioginių išmokų gavimo priimamos seniūnijose ir Žemės ūkio skyriuje. Pavėluotai pateiktos paraiškos bus priimamos iki liepos 10 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinė paramos suma mažinama 1 procentu. Pareiškėjai, kurie naudojasi elektronine bankininkyste, paraiškas gali pateikti savarankiškai, jungdamiesi prie VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro administruojamos Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Pateikę vieną paraišką, pareiškėjai galės prašyti ne tik paramos už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, bet ir už mėsinius galvijus ir mėsines avis, papildomų nacionalinių išmokų už ėriavedes (jeigu jų nurodoma daugiau kaip dvylika) ir paramos už plotus pagal Kaimo plėtros programos priemones. Ši parama bus skiriama, jeigu gyvuliai valdoje bus išlaikyti nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 1 d., o registruoti bandomis – iki atitinkamų metų liepos 1 dienos. Taip pat jie turi būti registruoti Ūkinių gyvulių registre. Jeigu žmogus ne pirmą kartą deklaruoja pasėlius, jam tereikia išsimatuoti laukus. Dokumentus, planus reikia atsinešti tik tiems, kurie deklaracijas pildo pirmą kartą. Nauja tai, kad deklaruojantys pasėlius nuomojamoje iš valstybės žemėje, visais atvejais privalo pateikti tos žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentą. Į išmokas gali pretenduoti pareiškėjai, žolinės produkcijos pardavę už ne mažiau kaip 250 litų hektarui. Anksčiau tokia parama būdavo skiriama tik įregistravusiesiems ūkininko ūkį, šiemet ūkis turi būti registruotas ir Pašarų ūkio registre.
Sklandaus deklaravimo laikotarpio!

Oper. Vaidas Juška, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Žemdirbiai kuria savo veiklos strategiją
2012-08-27

Strateginis ūkio valdymas nėra plačiai paplitęs Lietuvoje. Valstybėse, kuriose yra gilios ūkninkavimo tradicijos, šis procesas įprastas. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, ieškodama naujų būdų, kaip padėti ūkininkams sėkmingai valdyti savo ūkius, jau kelintą kartą kviečia dalyvauti interaktyviuose strateginio valdymo mokymuose. Šie mokymai – tai puiki galimybė ūkininkams sužinoti apie strateginio valdymo metodą, išbandyti save dirbant su kompiuterine programa bei pasidalinti patirtimi ir pasisemti jos iš kitų diskutuojant mažoje kolegų grupelėje. Mokymų metu suteikiama galimybė kurti savo ūkio strategiją, todėl praktinę naudą dalyviai gali pajusti iš karto po jų.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Agrovizija 2012: septintasis sezonas
2012-07-02

Po atviru dangumi daugiau kaip 12-os hektarų plote išsidriekusi „gyva“ „Agrovizija 2012“ ekspozicija skirta tiems, kuriems ūkininkavimas yra verslas, todėl per penkias dešimtys agroverslo įmonių pristatė tai, kas šiuo metu pažangiausia augalininkystės, augalų apsaugos bei žemės ūkio technikos srityje. Išskirtinumo parodai suteikė LAMMC žemdirbystės instituto mokslininkų organizuojami seminarai, kur buvo galima susipažinti su naujais mokslo pasiekimais, pasikonsultuoti su mokslininkais, žemės ūkio specialistais. Nešališkas konsultacijas teikė ir Konsultavimo tarnybos specialistai, pristatę kompiuterinės programos e-GEBA vieną iš 4 modulių – Augalininkystės ūkio valdymo programą.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ūkio veiklos klaidų galima išvengti
2011-06-28

Norint sėkmingai ūkininkauti, laiku vykdyti įsipareigojimus, nustatyti ūkio finansinės krizės užuomazgas, priimti teisingus sprendimus, turėsiančius įtakos ūkio veiklos rezultatams - būtinas nuolatinis ūkio veiklos vertinimas. Šiuo tikslu Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai parengė projektą „Ekonominių bei veiklos sunkumų turinčių ūkių analizė bei problemų sprendimas“. Ūkininkams rekomenduojama nuolat sekti esamą finansinę padėtį ir įvertinti galimų sprendimų poveikį ūkio rezultatams.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ūkio veiklos planavimas – geresni sprendimai ateičiai
2011-05-10

Didėjanti konkurencija, greita naujovių kaita, dideli vartotojų lūkesčiai ir kitos priežastys skatina ūkininkus modernizuoti ūkius, mažinti gamybos išlaidas, išnaudojant ūkio galimybes ir įveikiant grėsmes. Išmokti adaptuotis prie kintančių rinkos sąlygų ir būti konkurencingais žemės ūkio verslo subjektais gali padėti objektyvus pasiektų rezultatų vertinimas ir veiklos planavimas. Visų strateginių ūkio veiklos planavimo subtilybių Lietuvos, Lenkijos bei Slovėnijos ūkininkai sužino dalyvaudami projekto „Rytų Europos valstybių supažindinimas su pieno ūkio veiklos strateginiu planavimu“ interaktyviuose mokymuose. Projektą įgyvendina Konsultavimo tarnyba drauge su Olandijos Vageningeno universiteto žemės ūkio ekonomikos tyrimų institutu, Lietuvos agrarinės ekonomikos institutu bei galvijų augintojų ir veisėjų asociacija.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Erika Mankutė

© www.lzukt.lt ir  www.agroakademija.lt

Agrovizija 2011: šeštasis sezonas
2011-04-11

Prieš šešerius metus gimusi žemės ūkio technologijų paroda „Agrovizija“ žemdirbius, mokslininkus, žemės ūkio specialistus ir agroverslo atstovus vėl sukvietė į būrį. Būtent čia lankytojai galėjo susipažinti su perspektyviausiomis mūsų klimatinėmis sąlygomis auginamomis augalų veislėmis, iš arti „pačiupinėti“ augalų apsaugos produktų bei trąšų veiksmingumo bandymų rezultatus, įvertinti ekonomiškas ir naujausius standartus atitinkančias žemės ūkio mašinų technines galimybes, čia pat pasikonsultuoti su savo srities specialistais. Pasak organizatorių, ši paroda išaugo dvigubai, o įgyta patirtis ir dalyvių iniciatyva bei neišsemiamos jų idėjos suteikia renginiui išskirtinumo, atspindint pagrindinę idėją - pristatyti naujausias technologijas perspektyviam ir konkurencingam Lietuvos žemės ūkiui. Parodoje dalyvavo daugiau kaip 50 agroverslo įmonių, atvyko apie 7 tūkstančius lankytojų, sulaukta ir svečių iš Suomijos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Airijos.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Žemdirbiams atvertos naujos galimybės
2011-04-10

Šiųmetėje pavasarinėje parodoje „Ką pasėsi“ augalininkystės ūkių šeimininkams buvo pristatyta nemažai naujovių – nuo sėklų ir sodinukų iki modernių auginimo technologijų bei inovatyvių kompiuterinių ūkio valdymo programų. Plėtojančius augalininkystės krypties ūkius, itin sudomino Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistų parengta unikali kompiuterinė augalininkystės ūkio valdymo programa, apdovanota parodos medaliu. Parodoje pasiūlyta ir kitų sprendimų, prisidėsiančių prie žemdirbių verslo sėkmės.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kompleksinė parama: ūkininkų konsultavimas (II dalis)
2011-04-05

Kompleksinės paramos reikalavimų, kurių ūkyje privalo laikytis žemdirbiai, norintys gauti tiesiogines išmokas, yra nemažai. Žemdirbiui gali būti sunku įsivertinti, ar ūkis juos visus atitinka, ar ūkininkaudamas jis nedaro pažeidimų, todėl reikiamas konsultacijas pasirengę suteikti akredituoti Konsultavimo tarnybos konsultantai.

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Kompleksinė parama: kokių reikalavimų laikytis? (I dalis)
2011-02-23

Kompleksinė parama – svarbus priminimas gaunantiems Europos Sąjungos išmokas. Pateikęs paraišką išmokoms ir norėdamas jas visas gauti, žemdirbys įsipareigoja savo ūkyje laikytis geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimų.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Nepamirškite atnaujinti žemės ūkio valdų duomenis
2010-10-25

Kokie duomenys apibūdina žemės ūkio valdą? Valdos duomenys – tai deklaruotos žemės ūkio naudmenos, laikomi ūkiniai gyvūnai, registruoti Ūkinių gyvūnų registre, ir kiti su plėtojama ekonomine veikla susiję duomenys. Valdos registracijos duomenys beveik visapusiškai apibūdina kiekvieno žemės ūkio ar alternatyvios žemės ūkiui veiklos subjekto (ūkininko) plėtojamą ekonominę veiklą įregistruotoje valdoje.

Iki kada reikia atnaujinti valdos duomenis? Valdų duomenys turi būti atnaujinami kasmet iki metų pabaigos, net jei jie nepasikeitė. Valdos duomenims pasikeitus, tai būtina padaryti per 30 dienų. Jei reikia, duomenys gali būti atnaujinami daugiau negu vieną kartą per metus, pavyzdžiui, ir valdos valdytojo iniciatyva, jeigu juos atnaujinti reikalauja Europos Sąjungos ir valstybės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai administravimo taisyklės. Atnaujinus žemės ūkio valdos duomenis, jos identifikavimo kodas nepasikeičia.

Kur reikėtų kreiptis dėl duomenų atnaujinimo? Norint atnaujinti žemės ūkio valdos duomenis, reikia kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje yra valdos centras, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.

Kokius dokumentus reikia pateikti? Duomenų teikėjas turi pateikti valdos valdytojo (juridinio ar fizinio asmens) tapatybę patvirtinantį dokumentą (juridinio asmens registravimo pažymėjimą, LR piliečio pasą, asmens tapatybės kortelę arba leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje). Jei duomenis teikia įgaliotasis asmuo, jis pateikia įgaliojimą atstovauti valdos valdytojui ir įgaliotojo asmens tapatybės dokumentą. Kiti dokumentai pateikiami, jeigu valdoje yra pokyčių. Galima pateikti ir notaro patvirtintas dokumentų kopijas.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt

Ūkininkauti padeda konsultantai
2010-10-22

Rokiškio rajono ūkininkas Saulius Jasinevičius ūkį paveldėjo iš mamos ir toliau tęsia jos pradėtus darbus: įgyvendina investicinius projektus, Standartų direktyvą. Nuo pat ūkio įkūrimo dienos Jasinevičiams padeda Lietuvos žemės ūkio konsutavimo tarnybos specialistai.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Laima Pilipavičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt


NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


230

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/

testKitokia

mobili laboratorija

pasaru-tyrimo-baneris

integruota augalu apsauga

nuotoliniai mokymai

zemes ukis

Ukininko-patarejas

miskininkystes-baneris

LAS

MU-230x230

IVYKUSIU MOKYMU MEDZIAGA_1

es paramos

artoju-baneris

manto-baneris

 

baneris

kitoks

LMGAGA-230x

baneris_1

mokymu misku baneris

ikmis

egeba

 

PARAMA MISKAMS IVEISTI

BANERIS-MODERNIZAVIMO-MAZIUKAS

baneris

METU UKIS_1


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos