STRAIPSNIAI > VERTA ŽINOTI > Lietuvos artojų varžybos: geriausieji varžysis liepos 12 dieną

Lietuvos artojų varžybos: geriausieji varžysis liepos 12 dieną

Dr. Alfonsas Malinauskas
Lietuvos artojų asociacijos prezidentas


2017-06-08

 

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) drauge su Lietuvos artojų asociacija (LAA) tradiciškai organizuos jau 19-ąsias Lietuvos artojų varžybas 2017. Pasiruošimas joms vyks rengiant arimo pamokas / artojų varžybas šalies rajonuose, siekiant išrinkti geriausią arimo meistrą, kuris savo kraštui atstovaus liepos 12 d. Liepų kaime, Dotnuvos sen., Kėdainių r., vyksiančiame respublikiniame renginyje.

Vadovaujantis mokslininkų atliktų bandymų duomenimis ir pažangia žemdirbių patirtimi galima teigti, kad gerai suartose dirvose visos naudojamos agropriemonės lemia gausesnį augalų derlių. Gerai suartą dirvą lengviau paruošti sėjai, todėl labai svarbu, kad visi, kas aria, gerai žinotų profesionalaus arimo reikalavimus ir jų laikytųsi. Nors žemės ūkio technologijos tobulėja kone kasdien, tačiau kertiniai žemės ūkio pagrindai išlieka. Galima drąsiai teigti, kad siekdami aruodus užpildyti gausiu derliumi žemdirbiai turi kokybiškai suarti laukus.

Džiugu, kad daugelyje ūkių arimo kokybė kasmet gerėja. Didelę įtaka tam turi nemažas dėmesys arimo kokybei, kasmet rengiamos arimo varžybos rajonuose ir respublikoje, organizuojamas Rudeninio arimo konkursas. Žinoma, prie gero arimo prisidėjo ir ES parama, kuria žemdirbiai pasinaudojo įsigydami modernius plūgus, ypač apverčiamuosius.

Vis tik yra kur dar pasitempti, nes nemažai arimų atrodo nekaip: kyšo piktžolės ir neužartos šiaudų liekanos, išsiskiria atskiri važiavimai, per aukšti sumetimai, per gilūs išmetimai, netinkamai apartos pagrąžos. Dėl to yra sunkiau ir brangiau atlikti kitus žemės dirbimo darbus, o dėl laukų nelygumo pažeidžiama agrotechnika, gaunamas menkesnis derlius. Būdami ES nariai, privalome pasistengti arti taip, kaip aria Europos šalių ūkininkai. Be to, turime dar vieną priežastį pasistengti gražiau įdirbti laukus – 2022 metais Pasaulio artojų varžybas numatoma rengti Lietuvos viduryje, Dotnuvoje.

Viena veiksmingiausių ir visame pasaulyje aktyviai propaguojamų artojų ugdymo priemonių yra varžybos. Kaip ir kasmet, artojų varžybos bus organizuojamos rajonuose ir nacionaliniu lygiu. Tad pagarbos nusipelno rajonų artojų varžybų organizatoriai – LŽŪKT rajonų biurai, savivaldybių žemės ūkio skyriai, Ūkininkų sąjungos bei Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos nariai, profesinių mokyklų atstovai, kasmet demonstruojantys gražią partnerystę ir deleguojantys savo rajonų artojus į respublikinį renginį. Skatinama ir laukiama iniciatyva, kad rajoninėse artojų varžybose dalyvautų artojai su tais plūgais, su kuriais jie kasmet aria savo laukus, nes šios varžybos ir yra pagrindinės rajone gražaus arimo pamokos.

Šalies viduryje susirinks geriausieji artojai

Šiemet Lietuvos artojų varžybos organizuojamos tik vieną, liepos 12 dieną, Liepų kaime (greta Mantviliškio k.), Dotnuvos sen., Kėdainių r.

Artojai į varžybas galės atvykti iš vakaro, t. y. liepos 11 d. iki 12 val., kur vyks instruktažai, laukelių burtų traukimas, suteikti laukeliai bandomajam arimui. Artojai bus suskirstyti į 4 konkursines grupes:

  1. paprastų netobulintų plūgų,
  2. paprastų tobulintų-sportinių plūgų,
  3. apverčiamų netobulintų plūgų,
  4. apverčiamų tobulintų-sportinių plūgų.

Artojų plūgus pagal grupes iš vakaro suskirstys teisėjų komisija. Varžyboms pasibaigus, kiekvienoje grupėje bus išrinkti nugalėtojai. Arti galima iki 5 korpusų plūgais, bus ariamos žalienos.

LAA, skirdama didelį dėmesį jaunųjų artojų arimo meistriškumui tobulinti, išimties tvarka, be rajoninių arimo varžybų atrankos, leidžia dalyvauti 5 jauniems (iki 21 m.) artojams – žemės ūkio mokyklų ar Aleksandro Stulginskio universiteto moksleiviams, varžybų zoniniams nugalėtojams. Į šalies arimo varžybas kviečiami ir 2016 m. rajoninio rudeninio arimo konkurso nugalėtojai.

Šių metų respublikinių varžybų nugalėtojai iškovos teisę atstovauti Lietuvai 2018 m. Vokietijoje vyksiančiose Pasaulio artojų varžybose. Tiesa, į varžybas bus galima važiuoti tik su 2 korpusų plūgais (tradicinių ir apverčiamų plūgų klasėje). Pernai metų Lietuvos artojų varžybų nugalėtojai – Kazys Genčius ir Stanislovas Marcinkus – šių metų gruodžio pradžioje planuoja vykti į Pasaulio artojų varžybas, vyksiančias Kenijoje.

Atsižvelgiant į Lietuvos artojų varžybų numatytą laiką, dabar labai svarbu nuspręsti, kur ir kada vyks artojų varžybos rajonuose, nes tik tuomet jų nugalėtojai iki liepos 4 d. galės registruotis dalyvauti Lietuvos artojų varžybose. Apie artojo dalyvavimą Lietuvos artojų varžybose informuokite LŽŪKT atstovę el. p. erika.mankute@lzukt.lt arba tel. 8 610 34 983.

LAA daug dėmesio skiria arimo varžybų teisėjams rengti, nes tik nuo jų kvalifikuoto arimo vertinimo priklauso arimo meistro atrinkimas. Tad ir šiemet LAA inicijuoja mokymus teisėjams. Norintys tobulinti kvalifikaciją, gali registruotis el. p: laa.akademija@gmail.com arba tel. 8 685 65116.                 

Naudinga vaizdo informacija

Arimo pamoka: arimas apverčiamuoju plūgu

Arimo pamoka: arimas tradiciniu plūgu

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


230

testKitokia

mobili laboratorija

zemes ukis

IVYKUSIU MOKYMU MEDZIAGA_1

es paramos

artoju-baneris

METU UKIS_1

manto-baneris

 

baneris

BANERIS-MODERNIZAVIMO-MAZIUKAS

kitoks

baneris

LMGAGA-230x

mokymu misku baneris

ikmis

egeba

 

PARAMA MISKAMS IVEISTI

baneris_1

integruota augalu apsauga

pasaru-tyrimo-baneris

miskininkystes-baneris

nuotoliniai mokymai

MU-230x230

LAS

Ukininko-patarejas

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos