Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2015 m. spalio 19 d. nutarimu Nr. 1101 nutarė pakeisti Ūkininko ūkio ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos buhalterinės apskaitos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 1 d. nutarimu Nr. 1333 „Dėl Ūkininko ūkio ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos buhalterinės apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir jį išdėstyti nauja redakcija. Šis nutarimas įsigalioja nuo 2016 m. sausio 1 dienos.
Taigi vietoje „Pinigų, pirkimų ir pardavimų žurnalo“ suformuojamas naujas „Pinigų kasoje, banko sąskaitose ir pirkimų, ir pardavimų apskaitos žurnalas“.
Buhalterinę apskaitą privalo tvarkyti ūkininkai, įsiregistravę ūkininko ūkį, ir gyventojai, kurie neįregistravę ūkininko ūkio, tačiau įregistravę žemės ūkio valdas verčiasi individualia žemės ūkio veikla, gaunantys valstybės ar Europos Sąjungos paramą, taip pat ūkininkai ir gyventojai, įsiregistravę pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais.
Ūkininkai ir gyventojai patys pasirenka buhalterinės apskaitos tvarkymo būdą – dvejybinio ar paprasto įrašo, tačiau keisti apskaitos tvarkymo būdą galima tik pasibaigus finansiniams metams.
Ūkininko ūkio ar gyventojo veiklos apskaitą gali tvarkyti pats ūkininkas, jo buhalteris ar partneris, pagal sutartį paslaugas teikianti įmonė arba apskaitos paslaugas savarankiškai teikiantis asmuo.
Žurnalo neprivaloma pildyti tada, kai ūkininko ūkio ar gyventojo veiklos buhalterinė apskaita tvarkoma dvejybinio įrašo būdu.
Paprastojo įrašo būdas – tai „Pinigų kasoje, banko sąskaitose ir pirkimų, ir pardavimų apskaitos žurnalo“ pildymas. Pinigų, pirkimo ir pardavimo operacijos turi būti pagrįstos apskaitos dokumentais Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo nustatyta tvarka.
Pirmame žurnalo lape įrašomi bendrieji duomenys apie ūkininką ar gyventoją:
Samdomų darbuotojų skaičius ir einamaisiais metais ne iš ūkio veiklos gautos pajamos įrašomi ataskaitinių metų pabaigoje, užbaigus ūkinius metus. Visi kiti minėti duomenys nurodomi metų pradžioje ir, jei pasikeičia, turi būti tikslinami.
Antrame žurnalo lape (visi kiti žurnalo lapai atitinką antrąjį lapą, todėl vadinama – antrasis lapas) kiekviena pinigų, pirkimo ar pardavimo operacija rašoma chronologiškai, atskiroje eilutėje.
Kiekvieno mėnesio įrašams skiriamas atskiras lapas, jame nurodomi metai ir mėnuo. Kiekvieno mėnesio operacijų užpildymą asmuo patvirtina savo parašu.
![]() Ką turėtų žinoti ūkininkai, patys deklaruojantys pajamas?
|
![]() PVM mokėtojų dėmesiui – pokyčiai ūkio apskaitoje!
|