STRAIPSNIAI > BITININKYSTĖ > Nektaru varvantys siriniai klemaliai

Nektaru varvantys siriniai klemaliai

LŽŪKT informacija


2013-03-07

 

Kiekvienam bitininkui svarbu, kad jo bitės neštų daug ir skanaus medaus. Pastaruosius dvejus metus vyravę karšti ir sausi orai turėjo neigiamos įtakos medaus produkcijai daugelyje Lietuvos rajonų. Kaip bitėms padėti, kai trūksta drėgmės ir ore, ir dirvoje? Vienas iš būdų – netoli bičių avilių įsėti medingųjų augalų, pavyzdžiui, sirinį klemalį (Asclepias syriaca).

Sirinis klemalis kilęs iš Amerikos. Aptinkamas Ukrainos miškų stepėse, Kaukaze, sulaukėjusių pasitaiko Baltarusijoje. Lietuvoje auginamas kaip įdomus dekoratyvinis augalas. Pastebėjus, kad botanikos soduose auginamų augalų žiedus gausiai lanko bitės, šis augalas pradėtas auginti ir bitininkų ūkiuose.

Augalas saulėtoje vietoje soduose, parkuose užauga 120–150 cm aukščio. Auginamas kaip vaistinis, dekoratyvinis, medingas augalas, žydėjimo metu išskiriantis labai kvapnų nektarą. Augalo stiebas status, tvirtas, nešakotas, lapai dideli iki 20 cm ilgio ir 10 cm pločio, apatinė lapo pusė pilka, pūkuota. Visose augalo dalyse gausu pieniškų sulčių. Žiedynkočiai išauga viršutinės stiebo dalies lapų pažastyse. Žiedai išsidėstę daugiažiedžiuose skėčiuose. Žiedo centrinėje dalyje yra piltuvėlio formos nektarinės, kuriose susikaupia apie 3 mg kvapnaus nektaro. Žiedo vainikėlis raudonas, jo skiltelės ovališkos, bukos, gauruotos. Įdomūs augalo vaisiai:  apie 10 cm ilgio ir  2,5–3,0 cm pločio, viduje daug suplotų rudų raukšlėtu paviršiumi sėklų.

Sirinis klemalis žydi nuo liepos pradžios apie mėnesį laiko. Stiprios bičių šeimos per dieną gali surinkti iki 5–7 kg kvapnaus nektaro. Šis augalas vienas iš nektaringiausių augalų, tad žiedai tiesiog aplipę bitėmis, nektaringumas – 1000 kg/ha. Medus šviesiai geltonos spalvos, kvepiantis, tirštos konsistencijos. Tai vaistingas augalas, naudojamas medicinoje negyjančioms žaizdoms, egzemoms gydyti.

Kaip auginti?

Sirinis klemalis mėgsta atvirą ir saulėtą vietą. Kadangi toje pačioje vietoje auga daugelį metų, dirvą prieš sodinimą reikia gerai patręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Jam reikėtų parinkti nuošalesnę nuo kitų kultūrų dirvą, tinka atviros palaukės prie bitynų, parkų ar sodybų pakraščiai. Gerai dauginasi šakniastiebiais. Augalas dekoratyvus visą vegetacijos periodą, nereikalauja didelės priežiūros. VIDEONAUJIENOS

Padėkime bitėms pasirengti žiemai. Naujas preparatas nuo varatozės
Po didinamuoju stiklu – bitės

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


230

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/

testKitokia

mobili laboratorija

pasaru-tyrimo-baneris

integruota augalu apsauga

nuotoliniai mokymai

PARAMA MISKAMS IVEISTI

zemes ukis

Ukininko-patarejas

miskininkystes-baneris

LAS

MU-230x230

IVYKUSIU MOKYMU MEDZIAGA_1

es paramos

artoju-baneris

manto-baneris

 

baneris

BANERIS-MODERNIZAVIMO-MAZIUKAS

kitoks

baneris

LMGAGA-230x

baneris_1

mokymu misku baneris

ikmis

egeba

 

METU UKIS_1


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos