STRAIPSNIAI > GYVULININKYSTĖ > Veršiavimasis ramybėje ir tyloje

Veršiavimasis ramybėje ir tyloje

Rūta Nenortaitė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistė


2017-03-21

 

Laukdami veršelių gimimo tikimės, kad jie gims sveiki ir gyvybingi, o apsiveršiavusi karvė netrukus duos pieno. Tačiau prieš veršiavimąsi reikėtų atlikti keletą svarbių žingsnių ir užtikrinti, kad karvės ir telyčios jaustųsi patogiai ir nepatirtų streso. Taigi kokius darbus reikėtų suplanuoti ir padaryti prieš gimstant veršeliui? Į ką atkreipti dėmesį karvei veršiuojantis? Ką privaloma padaryti veršeliui gimus?

Melžiamoms karvėms ir telyčioms veršiavimasis yra toks laikotarpis, kai jos yra labiausiai pažeidžiamos.  Todėl, norint jog šiuo laikotarpiu nekiltų problemų, būtinas tinkamas pasiruošimas ir išskirtinė priežiūra.

Iki veršiavimosi

Telyčią į bandą reikėtų atvesti likus 6–8 mėnesiams iki veršiavimosi, kad susipažintų su melžiama banda. Vėliau reikėtų perkelti po kelias telyčias į užtrūkusių karvių grupę, kurios veršiuosis vienu metu, taip gyvuliai patirs mažiau streso.

Melžiamas karves laktacijos pabaigoje, kai primelžiama nedaug pieno, geriausia užtrūkinti ir perkelti iš melžiamų grupės į besiilsinčių. Užtrūkimas sukelia stresą, todėl atidžiai stebėkite kiekvieną karvę. Dabar pagrindinis karvės „darbas“ – užauginti ir atvesti sveiką veršiuką, po kurio jos medžiagų apykaita nedelsiant privalės dirbti visu pajėgumu.

Užtrūkimo periodas apytiksliai trunka 8 savaites. Per šį laikotarpį karvė turėtų pereiti dvi grupes, kuriose elgesys su ja ir maitinimas skirtųsi. Pradžioje užtrūkintos karvės turi būti perkeltos į  grupę, kurioje jos turėtų gauti gerai subalansuotą šiam laikotarpiui racioną su pastoviu dideliu vandens kiekiu. Likus trims savaitėms iki veršiavimosi, karvės perkeliamos į kitą grupę, kur jos gauna melžiamų karvių racioną. To reikia, nes didysis prieskrandis prie naujo raciono prisiderina per 4–6 savaites.

Šiuo pereinamuoju laikotarpiu reikėtų stengtis karvėms sudaryti palankesnes sąlygas, kad nebūtų neramumų, diskomforto ir streso. Aišku, naujų gyvulių atvedimas į grupę sukels konfliktus, tačiau po dienos ar dviejų nusistovės nauja tvarka ir sugrįš tyla bei ramybė.

Tris savaites iki ir tris savaites po veršiavimosi karvės turi turėti galimybę atsigulti ir gauti ėsti be apribojimų. Tyrimais įrodyta, kad gulėjimas veršingoms karvėms yra ypač svarbus. Karvės, kurios vidutiniškai per dieną gulėdavo po 8 val. per parą, atvedė daugiau gyvų veršelių. Todėl gardas su šiaudų lova besiveršiuojančiai karvei nėra bereikalinga prabanga.

Pasiruošusi veršiuotis karvė instinktyviai stengiasi atsiskirti nuo grupės, todėl labai svarbu, kad veršiavimasis nevyktų grupėje. Tai karvei sukelia stresą ir nerimą. Leisdami karvei veršiuotis grupėje, neužtikrinsime higienos, nes mėšlo sudėtyje yra daug bakterijų, kurios gali užkrėsti karvės gimdą ir tešmenį, o veršeliui – bambą ir snukutį. Tai gali sukelti mastitą ir metritą, bambos infekciją, viduriavimą ar Džonso ligą. Taip pat grupėje besiveršiuojančią karvę ir patiems bus sunku stebėti bei laiku jai padėti. Todėl pasirūpinkite, kad kiekviena karvė turėtų 10 m2 plotą, pakreiktą tankiais šiaudais, ir erdvią šėrimo vietą. 

Veršiavimosi diena

Šią dieną venkite didelių pokyčių, kad nesukeltumėte gyvuliui streso. Patyrusios stresą, karvės ir telyčios sunkiau ir ilgiau veršiuojasi – sutrinka kraujo tekėjimas į gimdą. Veršiuojantis kantrus darbas tyloje yra vienas iš svarbiausių punktų. Besiveršiuojančiai karvei reikės laiko, kad gimda atsivertų, todėl būkite kantrūs. Nepulkite padėti karvei, kol gimdos kaklelis nėra visiškai išsiplėtęs (dilatacija), iš tiesų tai tik pasunkins veršiavimąsi, o ant gimdos kaklelio gleivinės atsiras žaizdelių. Taip bus sudaromos galimybės bakterijoms patekti į organizmą. Stebėdami besiveršiuojančią karvę, būtinai atkreipkite dėmesį, ar yra matomas šioks toks vaisiaus judėjimas karvei stanginantis. Jeigu ne, tai yra tas laikas, kai turite imtis veiksmų.

Kai veršiavimasis būna lengvas, karvės organizmas greitai atsistato ir visas laktacijos periodas praeina be didelių problemų. Tačiau komplikacijos veršiavimosi metu dažnai turi neigiamų pasekmių ateityje. Pavyzdžiui, sunkaus ir ilgo veršiavimosi metu gimda būna atvira gana ilgai. Taip kenksmingi mikroorganizmai gali patekti į besiveršiuojančios karvės organizmą ir vėliau sukelti placentos užsilaikymą bei gimdos uždegimą. O tai reiškia, kad sumažės pieno gamyba, atsiras didesnė rizika sirgti medžiagų apykaitos ligomis ir kils vaisingumo problemų. Todėl ką tik apsiveršiavusias karves turėtumėte atidžiai stebėti ir patikrinti situaciją bent 3 kartus per dieną.

Gimus veršeliui

Kai veršelis gimsta, leiskite karvei jį laižyti, nes tai paskatins veršelio kvėpavimą ir kraujotaką. Olandijoje daugelis ūkininkų veršelį karvei palieka taip, kaip nurodyta paveikslėlyje, ypač pirmaveršėms karvėms. Tuo metu karvė bus užsiėmusi veršeliu, o jūs galėsite pamelžti šviežių krekenų ir vėliau sugirdyti veršeliui. Po to rekomenduojama kuo griečiau atskirti veršelį nuo karvės, kad išvengtume ligų perdavimo, tokios kaip Džonso ligos. Be to, yra labai svarbu, kad karvė pradėtų ėsti. Jos skrandis turėtų būti kuo greičiau pripildytas skaniu ir geros kokybės pašaru, skirtu aukšto produktyvumo karvėms. Svarbu ką tik apsiveršiavusioms karvėms neduoti labai šalto vandens. Gertuvės su drungnu vandeniu skatins pašarų vartojimą, todėl karvė bus laiminga gerdama, o mažasis „variklis“ vėl pradės dirbti ir laktacija bus produktyvi.

Nuotr. http://co-farm.org/blogs/post/cow-signals

Informacija paruošta pagal užsienio spaudą

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.


 VIDEONAUJIENOS

Mėsinių galvijų augintojų patirtis
Elektriniai aptvarai mėsiniams galvijams

NAUJIENŲ PRENUMERATA
* Privatumo sąlygos


230

http://www.jonavosgrudai.lt/lt/

testKitokia

mobili laboratorija

integruota augalu apsauga

nuotoliniai mokymai

PARAMA MISKAMS IVEISTI

zemes ukis

Ukininko-patarejas

miskininkystes-baneris

LAS

MU-230x230

IVYKUSIU MOKYMU MEDZIAGA_1

es paramos

artoju-baneris

manto-baneris

 

baneris

BANERIS-MODERNIZAVIMO-MAZIUKAS

kitoks

baneris

LMGAGA-230x

baneris_1

mokymu misku baneris

ikmis

egeba

 

pasaru-tyrimo-baneris

METU UKIS_1


© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2010–2020 m.
Šioje interneto svetainėje pateiktą tekstinę ir grafinę informaciją, videomedžiagą naudoti kituose kūriniuose, kopijuoti, platinti ir atgaminti be išankstinio
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos leidimo griežtai draudžiama.
Naudojimo taisyklės
* Privatumo sąlygos